środa, 14 stycznia 2015

Kontrola po czterech miesiącach operacji żylaków - badanie USG Doppler-a

W październiku miałam usuwane żylaki o czym pisałam TU i TU

Żylaki znacznie mi się powiększyły podczas drugiej ciąży i po raz pierwszy miałam też średnią przyjemność przekonać się, jak żylaki bolą. Dlatego też podjęłam decyzję o ich usunięciu. Chciałam je usunąć jeszcze na urlopie macierzyńskim, by nie brać w pracy za dużo zwolnienia lekarskiego, gdy już wrócę. Na szczęście udało mi się wykonać zabieg i cieszę się, że nie przekładałam tego na później. Dlaczego?

Te małe kropeczki to ślady po zabiegu usuwania żylaków metodą laserową.

Wbrew opiniom, po zabiegu usuwaniu żylaków kończyn dolnych nie trzeba leżeć przez miesiąc w łóżku, a wręcz przeciwnie powinno się chodzić i spacerować. Owszem nie powinniśmy się przeciążać i wykonywać ciężkich ćwiczeń, nie można nosić ciężarów, ale coś robić można i nie trzeba się przykuwać do łóżka.
Niestety po zabiegu długo bolą nogi i to jest najgorsza rzecz. Ciężkie są pierwsze dwa miesiące, kiedy ból doskwiera dość często i długo przyzwyczajamy się do normalności (do klęczenia, do zginania nóg, do kładzenia nogi na nogę, do kucania etc.). Po około dwóch miesiącach jest już znacznie lepiej, choć ból pojawia się jeszcze w różnych sytuacjach. 
Zauważyłam, że u mnie operowana noga boli podczas zmiany pogody. Nigdy czegoś takiego nie odczuwałam, teraz mam to na porządku dziennym. Na szczęście to także może zaniknąć, jednakże na to potrzeba czasu, tzn. rok lub dwa.
Ból pojawia się także w sytuacji, gdy uderzę się w miejsca, gdzie były usuwane żyły lub gdy dziecko podczas zabawy uderzy mnie w nogę, albo chce sobie na mojej nodze poskakać lub ma ochotę ją poklepać. Jest on do wytrzymania, ale go czujemy i odruchowo zabieramy nogę.
Często robię sobie masaże operowanej nogi i to bardzo pomaga. Zresztą myślę, że między innymi dzięki masażom nie mam już zgrubień, które były bardzo odczuwalne do dwóch miesięcy od zabiegu.
Należy też wspomnieć, że w miejscach kutych skóra jest nadal lekko odrętwiała i to także może się jeszcze utrzymywać do około roku. Mam nadzieję, że w moim przypadku nie będzie to trwało tak długo. Liczę też, że wszelakie bóle związane np. ze zmianą pogody znikną bezpowrotnie.

Tymczasem zbliża się termin, kiedy chciałam zrobić sobie kontrolę nogi poprzez wykonanie USG Dopplera. Lekarz powiedział, że dobrze by było sprawdzić, czy wszystko jest ok, ale to nie jest konieczne. No cóż skoro mi lekarz mówi, że lepiej sprawdzić, to ja wolę to zrobić.

USG Dopplera to badanie, które umożliwia ocenę drożności oraz parametrów przepływu krwi w tętnicach i żyłach przy wykorzystaniu ultradziwięków. Ostatnim razem zrobiłam je na własny koszt w klinice oddalonej ode mnie o około 45 minut drogi. Kosztował mnie około 240 zł za obie nogi i dzisiaj uważam, że trochę przepłaciłam. Zrobiłam to USG prywatnie, bo nie chciałam czekać długo w kolejkach. Zależało mi na czasie i na tym, by się zmieścić ze wszystkim na urlopie macierzyńskim.
Tym razem także nie chcę czekać i przed rozpoczęciem pracy chciałabym mieć pewność, że wszystko dobrze się zagoiło i noga jest w porządku.

Tym razem wzięłam się na sposób i dzięki stronie Tourmedica, przeglądnęłam listę klinik wykonujących w Warszawie:

Badanie USG Doppler-a TU

Zalazłam listę wszystkich miejsc wraz z cenami za interesujące mnie badanie. 
Jak się okazało, jedna z klinik z dobrą ceną na to badanie znajduje się niedaleko mojego miejsca zamieszkania i dobrze, bo nie będę musiała daleko jeździć. Zapytanie do kliniki o wolny termin na badanie USG już wysłałam:)


Jeżeli mnie zapytacie, czy warto robić taki zabieg? - Powtórzę, co już pisałam, jeżeli są takie zalecenia lekarskie, to należy się poddać usuwaniu żylaków. Jeżeli nie ma takich zaleceń, nie robić, bo każde cięcie naszej skóry powoduje ból, który może powracać i nam dokuczać przez część, albo i całe życie.


14 komentarzy:

  1. Obyś nie musiała czekać długo na wolny termin i dobrych wyników usg. ;)
    Moja mama ma problemy z żylakami. W sumie to dziwię się jej do dziś, że nie zdecydowała się ich usunąć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasze mamy boją się późniejszego bólu i maja rację, bo nie wiadomo, jak długo będzie nam dokuczał. Poza tym starsze osoby boją się operacji i tego, że może się nie udać. Im człowiek młodszy tym mniej przejmuje się tak bardzo skomplikowanymi zabiegami. Serdecznie pozdrawiam:-)

      Usuń
  2. Dzięki za ten post. Ja mam okropnego żylaka za kolanem który po ciąży wygląda jak guz. I na nogach też. Boję się operacji ale muszę w końcu iść do lekarza. Tylko najpierw schudnę aby było lżej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Życzę powodzenia i niestety uprzedzam, że musisz się przygotować na ból:(To okropne, ale na szczęście przechodzi po kilku miesiącach. U mnie już jest o niebo lepiej i bardzo mnie to cieszy. Mam nadzieję, że bóle zanikną całkowicie. Serdecznie pozdrawiam i mocno trzymam kciuki:)

      Usuń
  3. Dobrze, że piszesz o takich sprawach!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piszę właściwie dla innych, by wiedzieli, co i jak wygląda po takiej operacji. Sama szukałam zdjęć i informacji w internecie:) Serdecznie pozdrawiam:)

      Usuń
  4. Hej! Odświeżam temat ;) ale nigdzie nie znalazłam podobnego wpisu - a tutaj piszesz w zasadzie o tym co i ja teraz przechodzę. Jest drugi tydzień po zabiegu. Miałam usuwane żylaki metoda pary wodnej. Wszystko miało być taki pięknie, bez bólu podczas zabiegu i rekonwalescencji. Niestety zarówno zabieg bolał (ale nie był straszny), jak i gojenie. Pierwszy tydzień był w miarę ok ale dopiero teraz zaczęłam odczuwać bóle. Najgorzej jest w nocy, nogi drętwieją i bolą mnie miejsca po żylakach. Mam kilka zgrubień, które są bolesne w dotyku. Piszę chyba tylko dlatego, żeby znaleźć wsparcie ;) oraz uprzedzić innych, żeby jednak byli gotowi na ból po zabiegu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co mogę w tej kwestii napisać jeszcze od Siebie? - po dwóch latach od operacji żylaków, rany się zagoiły i nie ma śladu po operacji, ale ból nadal jest. Co prawda tylko w jednym miejscu, to jest tam, gdzie żyła była wyciągana i mam cięcie na około jeden cm, ale ból jest i nie daje o sobie zapomnieć. To średnie pocieszenie dla tych, co chcą zrobić operację zylaków, ale lepiej wiedzieć wcześniej co można oczekiwać po operacji.
      Serdecznie CIę pozdrawiam i pomimo naszych doświadczeń, życzę Ci całowitego powrotu do zdrowia i jak najmniej bólu:)

      Usuń
    2. Ja tez jestem po operacji Żylaków prawej nogi już 3 miesiąc.W PIERWSZYCH DNIACH BYŁO NAWET DOBRZE Z TYM ZE STOPA MOJA BYŁA JAK ZDRĘTWIAŁA NIE CZUŁAM NAWET UDERZEŃ TERAZ WRACA CZUCIE A WRAZ Z NIM TAK SILNE BÓLE NOGI ZE NIE WIEM JUŻ CZY TO PO OPERACJI ŻYLAKÓW CZY DZIEJE się Z TA NOGA coś INNEGO.Najbardziej boli w nocy ,Ból jest tak silny że wyrywa mnie ze snu.Biorę środki przeciwbólowe jednak nic to nie daje.Oczywiście byłam na kontroli lekarz nie robił mi prześwietlenia , zerknął tylko i stwierdził że wszystko jest ok. Mówił że ból jest wynikiem regeneracji nerwów które miałam uszkodzone podczas operacji i ze to nic takiego takie rzeczy się zdażają,Mam wyznaczony termin na drugi zabieg drugiej nogi , szczerze powiem że bardzo się boję , jednak muszę iść ponieważ mam niedrożne żyły ....

      Usuń
  5. Dzięki za odpowiedź. Miałam trochę inna metodą robione - u mnie nie było nic wyciągane, cięte ani szyte. Dam znać za jakiś czas jak to wygląda pod względem doległości bólowych. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  6. Obiecałam, że napiszę, więc piszę. Po 2 miesiącach od zabiegu wszystko wróciło do normy. Są zgrubienia ale praktycznie bezbolesne i zmniejszają się z dnia na dzień. Najgorszy był pierwszy miesiąc (a konkretnie drugi i trzeci tydzień). Potem już było z górki. Mogę zatem polecic metodę pary wodnej bo pomimo ciężkich dwóch tyg., w miarę szybko wraca się do normalnego funcjonowania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że nie możesz przesłać zdjęcia:) - jak to wygląda teraz:) Metoda interesująca:) Serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowia:))))

      Usuń
  7. Żylaki to niestety częsty problem. Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna potrafi sobie z nim poradzić.
    https://pramed.pl/badanie/usg-szczecin/usg-doppler/

    OdpowiedzUsuń
  8. Ważne, aby regularne badania były częścią procesu leczenia, zapewniając spokój i pewność, że interwencja przynosi oczekiwane rezultaty.
    https://mri-lab.pl/rezonans-magnetyczny/

    OdpowiedzUsuń