poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Mój 39 tydzień i rozwój dziecka 4 - letniego, czyli co powinniśmy wiedzieć o czterolatkach


Wariacje z dzisiaj na temat: "Moje ostatnie dni z maleństwem w brzuszku":)

Jeszcze jestem w domu, a to już prawie koniec 39 tygodnia. Bardzo się oszczędzam i na szczęście dzieci są zdrowe, więc ostatni tydzień były w żłobku i przedszkolu. Ten tydzień ciąży należy już do bardzo ciężkich. Brzuszek jest już bardzo twardy i dość nisko umiejscowiony, trudno się śpi, trudno się chodzi, są już skurcze przepowiadające, nacisk na pęcherz ogromny, a jeżeli do tego dodamy ból zęba, co prawda już dużo lżejszy, to już w ogóle człowiek myśli tylko o porodzie. Nachodzą mnie też różnorakie myśli, czy maleństwo będzie zdrowe i czy poród przebiegnie bez większych problemów. Takie tam rozterki kobiety przed porodem. Wiem, że to normalne, ale mimo to moje myśli wokół tego krążą:( Trzymajcie kciuki, bo następnym razem to już chyba pojawię się tu po porodzie:)
To tyle, jeżeli chodzi o sprawy bieżące.


Tymczasem w związku z tym, że już skończyłam warsztaty poświęcone maluchom do 6 - tego roku życia i były bardzo ciekawe, będę się z Wami jeszcze dzielić wiadomościami, które sama otrzymałam. Być może wielu z Was pozwolą one zrozumieć nasze dzieci i nieco inaczej na nie spojrzeć. 
Dzisiaj trochę o czterolatkach, czyli krótkie streszczenie informacji przygotowane przez panią Annę Salwę - Kazimierską  z SPPP "Uniwersytet dla rodziców" (tekst w całości pochodzi od niej), z którym powinien zapoznać się każdy rodzic oraz opiekun, niania, czy przedszkolanka. 


EMOCJE DZIECKA 4 -LETNIEGO:

Dzieci 4-letnie lepiej rozumieją emocje własne i innych osób, zdobywają umiejętności regulowania ekspresji własnych emocji. W 4 roku życia nazwy stanów i przeżyć uczuciowych stanowią 6,6% wszystkich nazw czynności wyrażanych czasownikowo. Potrafią właściwie oceniać przyczyny podstawowych reakcji emocjonalnych, jednak są skłonne zwracać uwagę raczej na czynniki zewnętrzne wywołujące emocje niż wewnętrzne. Dzieci 4-letnie są nie do opanowania emocjonalnie. Głośny, niemądry śmiech występuje na przemian z napadami złości. Mówi brzydkie słowa, powraca do nich z upodobaniem i rymuje je, zarykując się śmiechem - tzn., że zdaje sobie sprawę z ich niestosowności.

LĘKI DZIECKA 4 - LETNIEGO:

W tym wieku przeważają lęki słuchowe, np. odgłosy silników oraz: lęk przed ciemnością, dzikimi zwierzętami, wyjściem matki. Rozładowanie napięć emocjonalnych odbywa się przez: ssanie palca podczas snu, pobudzenie motoryczne - dziecko ucieka, kopie, pluje, obgryza paznokcie, długie w nosie, robi miny; pobudzenie werbalne - puszenie się i przechwalanie, celowe kosławienie języka, używanie brzydkich słów. Występują lęki i koszmary senne, potrzeba oddawania moczu podczas podniecenia emocjonalnego, ból brzucha, a nawet wymioty w momencie stresu.

ROZWÓJ SPOŁECZNY 4 -LATKA:

Dla dzieci w wieku przedszkolnym dobra Szkoła społecznego uczenia się jest zabawą. Szczególnie ważne są zabawy w role, które pozwalają odkrywać reguły związane z daną rolą. Zabawa dobrze służy zrozumieniu przez dzieci społecznych ról dorosłych - rodzinnych, zawodowych. Przyjmują je zgodnie z płcią. W wieku 3-6 lat stabilizują się zabawy samotne i równoległe (obserwacja zabaw innych). Zajmują one połowę czasu przeznaczonego na zabawy. Dzieci 3-4 letnie są bardziej skłonne odpowiadać prospołecznie na zmartwienia dzieci, z którymi weszły w koleżeńskie relacje nić na kłopoty innych.

DZIECIĘCE PRZYJAŹNIE 4 - LATKA

W wieku przedszkolnym dzieci rozumieją niezwykły charakter kontaktu społecznego, jakim jest przyjaźń. Przyjaciel jest wyróżniony jako partner zabawy, przyjaciele dzielą się zabawkami, do przyjaciela częściej nić do innych kierowane są prośby, pozdrowienia. Przyjaciele częściej przebywają ze sobą, rozmawiają, patrzą na siebie. W wywiadzie na temat przyjaciela młodsze dzieci przedszkolne częściej niż starsze zwracają uwagę na cechy zewnętrzne, aż 63% dzieci wskazuje na uczucia, a w sytuacjach sprzyjających powstawaniu przyjaźni 53% dzieci wskazuje na pomaganie. Niemniej jednak przyjaźnie w wieku przedszkolnym są zwykle nietrwałe, a niektóre dzieci (np. agresywne), mają trudności z zawieraniem przyjaźni.

5 komentarzy:

 1. No to już za chwilkę, za momencik będziecie razem :*
  Kamilko wyglądasz kwitnąco.

  Co do przyjaźni 4latków, to u nas właśnie rozpacz bo Lilce przyjaźń okazała się nietrwała...
  Trzymam kciuki za szczęśliwe rozwiązanie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak Pani promienieje, pomimo,że na pewno jest ciężko. Rozumiem Panią całkowicie jeśli chodzi o ciężar brzucha. Jak patrzę na Panią to mam wrażenie jakby to moje brzuchy ciążowe :). Moje dzieci ważyły 3950, 4300, 4kg i te ostatnie tygodnie naprawdę należały do bardzo trudnych. Życzę szczęśliwego rozwiązania i wszystkiego dobrego dla Pani i maleństwa. Trzymam kciuki za dwie silne kobiety. Pozdrawiam Weronika

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyglądasz przepięknie !!! Brzuszek mega duży i przecudny. Powodzenia życzę i szybkiego rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 4. cudowna w ciąży :D pewnie już maleństwo jest z nami :D najlepszego dla niego :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowity blog,jestem tu pierwszy raz! Pięknie wyglądasz z tak dużym brzuszkiem! Podziwiam za odwagę w dążeniu do celu i realizowaniu marzeń! Patrząc na Twoją rodzinkę sobie po cichu pomarzylam, że może i ja jeszcze raz zostanę mamą... właśnie prZed 40tka: )

  OdpowiedzUsuń