piątek, 26 lutego 2016

Dylematy matki: sprzątać, czy się położyć i odpoczywać?

Ogromny brzuch, pucata buzia i pękate paluszki - siódmy miesiąc ciąży:) - kurtka tuszuje trochę mój brzuch:)

No właśnie, co robić? - temat zawsze na topie!
Często zastanawiam się, co zrobić z czasem, oczywiście z tego powodu, że mam go tak mało! Co powinno być priorytetem: wypoczynek?, obowiązek?, a może przyjemność? 
Czy wiele matek ma podobne dylematy do moich? Celowo piszę matek, bo żaden ojciec nie zawaha się przed takim prostym wyborem. Mężczyźni nie mają takich problemów i praktycznie bez specjalnego myślenia, analizowania, czy dywagacji wybierają wypoczynek. To nie jest tak, że wrzucam wszystkich mężczyzn do jednego worka i chcę o nich źle napisać, bo to w tym przypadku jest to akurat wielką zaletą! Też chcę tak mieć!

Mój mąż nie ma takich problemów, jak ja. Gdy nam się przydarzy jakaś "chwila" wolna, od razu decyduje się na wypoczynek. A ja? No cóż, ja przeglądam w myślach wszystkie moje karteczki-przypominajki i zastanawiam się, co by tu jeszcze zrobić, by nie zostawiać pracy na weekend, na później lub na kiedyś. ...może umyć żyrandol, może poprasować pranie, poukładać w szafie, posegregować odzież dzieci, uzupełnić dokumenty, wyczyścić sofę, zrobić listę napraw domowych, zaplanować nowy budżet na kolejny miesiąc, przykleić listwy w pokoju... - i tak w koło Macieju. Na końcu czasami wpadnie myśl, może wyjść do kina, albo poczytać książkę, a może jednak położyć się i pomyśleć o przyjemnych i dobrych rzeczach?

Tu różni psychologowie i trenerzy zapewne przyszli by mi z pomocą i doradzali, że należy wyszukiwać priorytetów. Och te priorytety, całe życie należy się nimi kierować, ale co z tego, gdy czasami w prywatnym życiu są one wiele razy trudniejsze do wyznaczenia niż w życiu zawodowym.
 Myślę, że to dylematy wielu kobiet. Obecnie jestem w domu, a co będzie, gdy będę do tego pracować. Wiadomo praca zarobkowa także pochłania nam bardzo dużo czasu. Jak wówczas wszystko zorganizować? Kiedy wypoczywać? Ano trudno...
Jest łatwiej, gdy rodzina ma dochód (nie ważne czy jedna pensja męża, czy działalność małżonków, czy jeszcze co innego) pozwalający jej na zatrudnienie dodatkowej pomocy.
Wówczas można część pracy przerzucić na taką osobę. Może nam odejść sprzątanie, pranie, prasowanie, zakupy, a czasami nawet i gotowanie oraz inne sprawunki związane z poświęceniem czasu.
Wtedy możemy się bardziej zająć dziećmi i czytać im książeczki, rozmawiać, bawić się, robić prace plastyczne, uczyć, chodzić na spacery i po prostu być. Wtedy może nawet się okazać, że znajdzie się czas dla nas na naukę, na fitness, na warsztaty, czy na czytanie książki. W takich sytuacjach życie staje się też jakoś bardziej spokojne, wyważone i radośniejsze.

Co jeżeli nie stać nas na taką pomoc? I nie bardzo można na kogokolwiek liczyć?
Ano to już zaczyna się robić jakiś problem, bo pojawiają się sytuacje stresujące w rodzinie i między małżonkami. Zmęczona i zarobiona kobieta, zapracowany mąż, potrzeba zarobku, by utrzymać rodzinę, a do tego jakieś własne marzenia.

Znamy to pewnie wszyscy i wiemy, jak to wygląda, jak to może wyglądać.
Wówczas najlepiej rozmawiać i próbować znaleźć jakieś sensowne wyjście z sytuacji. Za nic w świecie nie można dopuścić do tego, by to, co budowaliśmy przez lata lub przez ostatni czas zaprzepaścił brak organizacji lub może brak dobrych planów na życie. Jestem zdania, że wszystko można sobie poukładać, zawsze można dojść do jakiegoś porozumienia i znaleźć rozwiązanie na różne trudności. Owszem nie jest to łatwe i rozwiązania nie znajduje się w jednej chwili. Czasami potrzeba miesięcy, ale warto nad każdym problemem pochylić głowę. Jakby nie było robi się to dla naszego dobra.

Jak ja obecnie rozwiązuję te moje dylematy?

Ano, do niedawna jeszcze byłam niezłomna i jeżeli chodzi o priorytety domowe, nawet gdy padałam na pysk robiłam wszystko zgodnie z planem. Nie ważne noc, dzień, poranek, wieczór. Ważne, by plan domowy był zrealizowany.
Obecnie jednak częściej przedkładam odpoczynek nad sprzątanie, czy pobyt z dziećmi nad sprzątanie. Wiem też, że to trudna ciąża i gdy czasami odpuszczę pranie, lub mycie okien, albo naczyń, to świat się nie zawali, a ja będę wypoczęta i dzieci szczęśliwe. Książki też mogą poczekać, film kiedyś kupię i oglądnę w domu, a zbytnia nadgorliwość może mi tylko przeszkodzić a nie pomóc.

Dodatkowo staram się także angażować męża w sprawy domowe i wierzcie nie jest to proste, a pięknie wygląda tylko na obrazkach, ale jakoś powoli coś mi się udaje (piszę "nieśmiało", by nie zapeszać). Mężczyźni nie lubią takich zmian, a zwłaszcza, gdy do tej pory nie musieli wiele robić, czy wnosić do organizacji spraw domowych i życiowych rodziny;)

Jak WY układacie sobie sprawy rodzinne? 
Czy mężczyźni dużo wnoszą do organizacji prac w rodzinie i domu? - ciekawe...

cdn.

3 komentarze:

 1. Odpoczywać :) ja jestem za odpoczynkiem bo jak sama wiesz co się dzieje po porodzie i jak absorbujący jest noworodek i ile rzeczy dochodzi. Może własnie dlatego ja ie decyduję się na drugie dziecko, że już teraz ciężko nam ogarnąć cały ten świat domowo-przedszkolny a co dopiero z drugim dzieckiem na rękach. Dlatego Kochana podziwiam Cię ,że dajesz rade i jak pieknie wyglądasz , super :)

  OdpowiedzUsuń
 2. odpoczywać;), koniecznie odpoczywać. Przeraziło mnie to o żyrandolu, bo jakoś nie wpadam na pomysł, by go umyć... a pewnie by i trzeba. Mam trójkę dzieci, i od zawsze olewałam różne rzeczy które muszę , na rzecz bawienia się i wspólnego czasu. A że w szafie bałagan... No ale mąż tez od zawsze robił wszystko, samo tak wyszło. Teraz stać mnie na pomoc i kiedyś korzystałam z niej więcej, teraz jakoś tylko czasami, sama nie wiem czemu.
  Zdrowia życze i dobrego humoru:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie wybrać odpoczynek , chociaż często też mam z tym problem praca, dzieci, zakupy, pranie, gotowanie i wszystko chciałabym mieć idealne, ale się nie da. U mnie z tym podziałem obowiązków różnie bywa, mimo, że mam już gimnazjalną młodzież w domu, ale czasami buntowniczą, męża i niby tych rąk do pomocy dużo to często i tak sama muszę się zmierzyć z większością obowiązków. Ale ostatnio odpuszczam z tym sprzątaniem i prasowaniem na rzecz chwili dla siebie książka , film. I faktycznie nic złego się nie dzieje jak żyrandol trochę przykurzony lub parapet nie jest wypucowany na błysk. Pani Kamilo pięknie Pani wygląda, ciąża bardzo Pani służy. Życzę zdrówka no i oczywiście odpoczynku. Pozdrawiam
  Weronika

  OdpowiedzUsuń