poniedziałek, 19 sierpnia 2013

gorączka u małego dziecka - TRZYDNIÓWKA

No i stało się, po raz drugi od urodzenia Tomutek ma wysoką gorączkę. Dlaczego? Nie wie nikt. Na dworze jest ciepło, nie miał kontaktu z nikim chorym i my też nie jesteśmy chorzy.

Jedyne co miał, to 11 dni temu był szczepiony przeciwko odrze, grypie i różyczce. Jedne z możliwych skutków ubocznych tej szczepionki jest wysypka i gorączka między 5 a 12 dniem po szczepieniu.

Ponad to Tomutek cały czas ząbkuje, nieustannie od 5 miesiąca życia, więc może to być także skutek tego. Choć w tej kwestii lekarze zgodnie powtarzają nam, że przy ząbkowaniu nie ma gorączki. My rodzice oczywiście wiemy lepiej:) Tym razem zastanawiamy się, czy może akurat Tomutkowi wychodzi jakiś potwornie duży ząb, który powoduje gorączkę u naszego maluszka...

Może to być też tak zwana "trzydniówka", która pojawia się zazwyczaj u dzieci pomiędzy 6 a 36 miesiącem życia.
Co to jest TRZYDNIÓWKA? Jest to choroba wirusowa, która objawia się wysoką gorączką, tu nawet do 40 stopni Celsjusza. Czasami może się tu także pojawić zapalenie ucha lub nieżyt gardła. To wszystko trwa do trzech dni i po trzech do pięciu dni pojawia się na ciele dziecka czerwona wysypka (tj. na pleckach, później na rączkach, nóżkach i może na buzi). Wysypka nie swędzi. Wysypka oznacza, że "trzydniówka" skończyła się i już więcej się nie pojawi, bo dzieci "trzydniówkę" mają tylko raz. "Trzydniówka" jest chorobą zakaźną, więc należy uważać. Ponad to ubranka, pościel itd. należy po chorobie wyprać. Powinno się też odseparować inne dzieci.
W przypadku "trzydniówki" podajemy dziecku tylko leki na zbicie temperatury.

Jakby nie było gorączka jest i co robić w takiej sytuacji??

My od początku podajemy Tomutkowi Nurofen w syropie (www.nurofen.pl/pdf/NFC-Forte.pdf i www.nurofen.pl/dla_dzieci/) lub Panadol także w syropie (www.doz.pl/leki/p4359-Panadol_dla_dzieci). Zbijamy temperaturę do wymaganego 36,6. Niestety średnio co 6h (także w nocy) musimy podawać Tomutkowi jeden z dwóch leków. Jutro, czyli prawie na trzeci dzień idziemy do lekarza. Do tej pory nie pojawiły się dodatkowe objawy. Jest tylko temperatura, która dochodzi do maksymalnie 39,4 i po przyjęciu leku spada do 36,6.
W trakcie Tomutek przyjmował normalnie posiłki, co nie jest normalne i chętnie pił dużo wody, co jest zalecane, przy gorączce u dziecka.

UWAGA: Dziecku nie powinno się w trakcie gorączki robić zimnych kąpieli. Dziecko może przeżyć szok i trudno będzie go uspokoić, może też dostać drgawek. Ta metoda obciąża także układ krążenia dziecka i sama osobiście zastosowałabym ją pod warunkiem, że wszystko by mnie zawiodło, np. leki, nie miałabym kontaktu z lekarzem.

W przypadku gorączki u dziecka należy pamiętać, że:

  • podczas gorączki dziecko powinno przyjmować leki i pić dużo wody. Wodę należy dziecku cały czas podawać. Ono może się o nią nie upomnieć,
  • dziecko nie bardzo ma ochotę na jedzenie, gdy ma gorączkę, zresztą podobnie, jak my sami,
  • gdy wystąpią u dziecka drgawki lub gdy dziecko w ogóle nie chce pić wody, ma silne bóle, gdy temperatura przekroczy 40 stopni i nie spada mimo podawanych leków - NALEŻY WEZWAĆ PILNIE LEKARZA!!!!,
  • gdy gorączka trwa 2 dni u dziecka rocznego to także należy udać się do lekarza. Może się okazać, że to pierwsze objawy innej choroby,
  • gdy gorączka pojawi się u niemowlaka do 6 miesiąca życia należy pilnie udać się do lekarza lub go wezwać.

Przy okazji polecam Wam sprawdzony przez nas bezdotykowy termometr beurer. Poniżej ze strony youtube: poradnik młodej mamy - filmowe przedstawienie termometru:Bardzo dziękuję wszystkim za odwiedzenie mojego posta!!!
Gorąco zapraszam do dyskusji i komentarzy a także do obserwowania mojego bloga. 
Będą ciekawe konkursy!!!:))))
Chwalcie się swoimi dzieci i osiągnięciami związanymi z wychowaniem, a tym samym pomagajcie w wychowaniu innym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz